Marek Styczyński, Leczenie lasem: japońska „kąpiel w lesie” shinrin-yoku, oddziaływanie drzew, muzyka bzu czarnego, świerka i brzozy, wykład

13 maja 2015 (środa), godz. 16


Miejsce spotkania: Śródmiejski Ośrodek Kultury, ul. Mikołajska 2, I piętro, sala nr 2

Dobroczynny wpływ lasu na samopoczucie i zdrowie człowieka jest znany od starożytności. Swobodne dysputy w gajach i parkach były kiedyś nawet metodą na uprawianie filozofii i tego, co dzisiaj nazwalibyśmy „uruchamianiem kreatywnego myślenia”. Otaczanie drzewami miejsc ważnych dla społeczności, z której to idei wykształciły się później rozmaite typy parków (w tym tzw. planty), jest starą i mądrą, a przy tym prostą metodą stwarzania przyjaznych dla ludzi miejsc. Intuicyjnie wszyscy wiemy, że las i drzewa mają na nas dobry, uspakajający i leczący wpływ. Dlaczego tak się dzieje? Czym jest prawdziwy las? Czy istnieją sprawdzone i stosowane w powtarzalny sposób metody leczenia lasem? Co jeszcze, poza specjalnym mikroklimatem i kojącą atmosferą, daje nam las i wybrane gatunki drzew? Czym są tzw. pozaprodukcyjne pożytki leśne? Czy drzewa/drewno kryją muzykę?



Na te pytania odpowie mgr inż. leśnictwa Marek Styczyński, pracownik rządowej agencji ochrony przyrody, etnobotanik i współtwórca Ośrodka Praktyk Bioregionalnych BIOTOP LECHNICA.

Prelegent zaprezentuje własne fotografie, nagrania terenowe i studyjne oraz kilka instrumentów tradycyjnych z własnej kolekcji.

Więcej o działalności autora prelekcji można przeczytać na stronach: www.etnobotanicznie.pl oraz www.biotoplechnica.eu