Sztuka społecznie zaangażowana. Spotkanie z Anetą Rostkowską i Łukaszem Surowcem

18 listopada 2014 (wtorek) o godz. 16.00

Czy sztuka może być polityczna i co to znaczy? Co dzieje się, gdy artyści zajmują się problemami społecznymi, na przykład bezdomnością? Jakie możliwości ma do dyspozycji artysta, chcący zmieniać społeczeństwo? Czy pojęcie skuteczności może być stosowane do oceny dzieła sztuki?   


Joseph Beuys, 7000 dębów, 1982, Kassel



Łukasz Surowiec – artysta interdyscyplinarny, rzeźbiarz, performer, twórca filmów wideo, autor akcji w przestrzeni publicznej. Absolwent Wydziału Rzeźby Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie. Student Akademii Sztuk Pięknych w Poznaniu oraz Universität der Künste w Berlinie. Stypendysta Ministra Kultury. Znalazł się w gronie artystów nominowanych do nagrody Start Point za najlepszy dyplom stworzony na europejskich uczelniach artystycznych. Brał udział w licznych wystawach zbiorowych i indywidualnych, zarówno w kraju, jak i za granicą. Do ważniejszych prezentacji jego twórczości należą m.in. ekspozycje: „Nice to meet you” w Art Agenda Nova w Krakowie, „Nawet o tym nie myśl” w Galerii Leto w Warszawie czy „Szczęśliwego Nowego Roku” w CSW Kronika w Bytomiu. Uczestniczył w przeglądach polskiej sztuki wideo „(Un)Polish” w Galerii Petra Vankova w Berlinie, Hejnał Expedition Art Festival w Mińsku, na Festiwal Design Attack w Krakowie oraz w siódmej edycji biennale w Berlinie (2012).


Aneta Rostkowska – studiowała historię sztuki, ekonomię i filozofię w Poznaniu, Krakowie, Heidelbergu i Frankfurcie nad Menem. Absolwentka studiów kuratorskich w De Appel Arts Centre w Amsterdamie zakończonych przygotowaniem wystawy w tym mieście, szeregu wydarzeń towarzyszących oraz publikacji (projekt „Father, Can’t You See I’m Burning?”). Współtwórczyni inicjatyw poświęconych przestrzeni Krakowa („Po kapitalizmie”, „Sól”, „Projekt Miejski”). Autorka ponad 50 tekstów z zakresu sztuki współczesnej i teorii sztuki. Kuratorka i współkuratorka licznych wystaw i projektów w przestrzeni publicznej, m.in.: „Operacja Szklarz” (Jan Simon, Jakub de Barbaro), „Mateusz Okoński. Puryfikacja”, „Cecylia Malik. Rezerwat Miasto”, „Łukasz Surowiec. Szczęśliwego nowego roku”, „Dorota Hadrian. Efekt Veblena. Tak odmienne – tak pociągające”, „Łukasz Skąpski. Farewell? Maszyny – Podkarpacie”, „Szymon Kobylarz. Cukier”, „Kiss”. Współpracowała z takimi instytucjami jak: Krakowskie Biuro Festiwalowe (Festiwal ArtBoom w Krakowie), Muzeum Narodowe w Krakowie czy Stedelijk Museum w Amsterdamie. Od 2005 roku naucza filozofii, teorii i historii sztuki w instytucjach akademickich w Krakowie (Uniwersytet Jagielloński, Akademia Sztuk Pięknych). W 2013 roku zredagowała (wraz z Martyną Niedośpiał) książkę „Cecylia Malik. Rezerwat Miasto” na temat związków sztuki, aktywizmu i ekologii. Laureatka stypendium Ministra Kultury Młoda Polska. W 2014 roku odbyła miesięczną rezydencję kuratorską w Wilnie w Centrum Sztuki Edukacji Rupert. Pisze doktorat na Uniwersytecie Jagiellońskim oraz pracuje w Galerii Sztuki Współczesnej Bunkier Sztuki w Krakowie.