16 września 2015 (środa), godz. 15.00
Nasze życie pełne jest przedmiotów, rzeczy, bibelotów. Codzienna rzeczywistość to ich nieustanne przestawianie, układanie, przeglądanie, czyszczenie, chowanie do szaf lub ich wyciąganie. Doświadczenie obcowania z przedmiotami jest wspólne dla każdego z nas. Podobnie jak proces nadawania i obdarowywania ich indywidualnymi historiami. Kto z nas nie posiada figurki, która przypomina pewne miłe wspomnienia z dzieciństwa? A może filiżanki, do której babcia nalewała herbaty w leniwe piątkowe popołudnia? Podobną właściwość posiadają fotografie: zatrzymane w czasie obrazy „wiecznego teraz”. Wszyscy posiadamy takie przedmioty, będące przedłużeniem naszego „ja”, naszej historii, tego, skąd przyszliśmy.
W ramach seminarium zbudujemy narrację wystawy, zorganizujemy ekspozycję i wernisaż. Oczywiście, rzeczy i przedmioty nie przemówią same, ale jako kuratorzy wystawy możemy nadać im głos. Co opowiedzą? Czy znajdziemy pomiędzy nimi wspólne mianowniki? To zależeć będzie już tylko od nas. Weźmiemy pod lupę każdy przedmiot. Sprawimy, by opowiedział nam, co ukrywa się w jego szczelinach. Wychylimy się ku temu, co nieznane, i spróbujemy z tego wszystkiego stworzyć wspólną opowieść. Tylko od nas będzie zależało, w jaką stronę ona podąży...
Radek Szlaga, Milenium, kuratorka: Marta Kudelska |
Radek Szlaga, Milenium, kuratorka: Marta Kudelska |
Marta Kudelska – kuratorka, autorka tekstów o sztuce. Ukończyła kulturoznawstwo (w zakresie krytycznej teorii kultury współczesnej) i historię sztuki na Uniwersytecie Jagiellońskim. Interesuje się pamięcią, krytyką instytucjonalną, problematyką archiwów i socjologią rzeczy. Pracuje w Galerii Bunkier Sztuki.